Bebekte Nefes Kesilmesi Nedenleri | yehhu.NET

Bebekte Nefes Kesilmesi Nedenleri

Bebekte Nefes Kesilmesi Nedenleri

Bebekte Nefes Kesilmesi Nedenleri, Bebeğiniz nefes almıyorsa ilk bakılacak yer solunum yollarıdır, dikkat edilmesi gerekenler yazımızdadır.

Bebekte Nefes Kesilmesi Nedenleri

Eğer bebeğinizde ani bir nefes kesilmesi veya bilincinde bir sorun meydana gelirse, herhangi bir cisim vasıtası ile solunum yolunun tıkandığı ve boğulma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu düşünün. Nefes yolu tamamen tıkanmışsa bebek bayılacaktır ve ölüm tehlikesi ile karşı karşıya kalmış demektir. Böyle bir durumda solunum yolunu kapatan cismin çıkarılmasındaki el çabukluğu çok önemlidir.

Solunum yolunun tıkanmasının nedenleri

  1. Öksürük
  2. Ağzından su akması ve kaba ses çıkarması
  3. Dudakların solması
  4. Hızlı hızlı nefes alıp vermesi ve nefes almak için çok çabalaması

Yapılacak ilk yardım:

Süt emen bebeği, bir kolunuzun üzerine yatırın ve başını elinizle tutun. Bebeğin kafasının göğsünden daha aşağıda olmasına dikkat edin. Daha sonra diğer elinizle sırtına (iki omzunun arasına) hafifçe vurun.

Daha büyük olan bebeği yüz üstü kendi dizinizin üzerine yatırın; öyle ki başı tamamen aşağı doğru gelsin. Daha sonra onun sinesinden tutarak diğer elinizle arkadan iki omzunun arasına birkaç defa vurun.

Not: Süt emme çağındaki bebeğin boğazına kaçmış bir cismi çıkarırken son derece dikkatli olmalısınız. Ancak boğazına tıkanmış cismi gördükten sonra parmağınızı kullanmalısınız. Zira rasgele parmağınızı bebeğin ağzına soktuğunuzda, boğazına tıkanmış cismi daha da geri iterek sıkıştırabilirsiniz. Bu işi yaparken parmağınızı hiçbir zaman direkt olarak bebeğin ağzına sokmayın. Parmağınızı bebeğin yanaklarının yanından ileriye doğru sürerek cisme ulaştırın ve onu çıkarın. Çocuğun rengi tamamen solduğu ve bayıldığı takdirde hemen ambulans çağırın. Doktorun müdahale edeceği anı bekleyinceye kadar da onun sırtına hafifçe vurun; böylece hiç olmazsa boğazındaki cisim hareket etmiş olur, azıcık nefes yolu açılır.

Nefes borusuna yabancı cismin girmesi

Küçük çocukları yemek esnasında asla yalnız bırakmayın.

Çam fıstığı, fındık vb. kuruyemişleri üç yaşının altındaki çocuklara vermeyin.

Küçük eşya ve oyuncakları bebeklerin ulaşamayacağı yerde bulundurun.


Bir önceki yazımız olan Bebek Meme Yoluyla Beslenemiyorsa başlıklı makalemizde bebek doyurma yöntemleri, bebek meme emmiyor ve bebek meme yoluyla beslenmiyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM