Bebeklerde Gaz Sancısı ve Tedavisi | yehhu.NET

Bebeklerde Gaz Sancısı ve Tedavisi

Bebeklerde Gaz Sancısı ve Tedavisi

Contents

Bebeklerde Gaz Sancısı ve Tedavisi, bebeklerde gaz sancısı nasıl gider, gaz sancısını giderme yolları, ve tedavi yöntemleri için makalemizi okumalısınız

Bebeklerde Gaz Sancısı ve Tedavisi

Bebeklerde gaz sorunu sıklıkla doğumdan sonraki 2-3 hafta arasında başlıyor. Genellikle 4. ayın sorunda yakınmalar kendiliğinden geçse de, bu süreç hem bebeklere hem de annelere oldukça zor anlar yaşatıyor. Biz de gaz problemi yaşayan bebekleri rahatlatmanın yollarını Anadolu Sağlık Merkezi’inden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ebru Gözer’e sorduk!

Nasıl Rahatlatabilirsiniz?

Gaz sorunu yaşayan bebeğinizi rahatlatmanın pek çok yolu var. Ancak bu yollardan hangisinin daha etkili olduğunu denemek ve bulmak size düşüyor. İşte size bebeğinizi rahatlatmanın çeşitli yolları.

1- Beslenmenize özen gösterin: Sigara, kahve, çay, çikolata, baharatlı yiyecekler, sindirim sorunu yaşadığınız besinler, turunçgiller, lahana, brokoli ve bezelye gibi yiyecekler gaz problemine neden oluyor ve var olanı da arttırıyor.

2- Dik pozisyonda emzirin: Gaz sancılarını engellemek için hava yutmasını engellemek gerekiyor. Bu yüzden bebeğinizi yatay değil, dik pozisyonda emzirin. Ayrıca yeterli süre emzirmeye özen gösterin; ne az ne de çok beslemekten kaçının. Bebeğinizi memede çok uzun süre tutmamaya da dikkat edin!

3- Sırtını sıvazlayın: Her beslenme sonrasında, dik pozisyonda bebeğinizin sırtını sıvazlayarak ya da parmak uçlarınızla hafif sırtına vurarak gazını çıkartın.

4- Biberon seçimine dikkat edin: Biberonla beslerken bebeğinizin hava yutamadığından emin olmalısınız. Bunun için de uygun biberon seçin. Biberon deliği bebeğinizin ayı ile uyumlu olmalı. Çok hızlı akmamalı yada emerken bebeğinizi zorlamamalıdır. Eğer gaz ve kabızlık yakınması varsa mama değişikliği yapabilirsiniz.

5- Alerjiyi göz ardı etmeyin: Besin alerjisi açısından aile öyküsü olan bebeklerde cilt sorunları, kusma, iştahsızlık, kanlı dışkılama ve kilo alamama gibi yakınmalarda varsa, bunun kaynağı süt alerjisi olabilir. Eğer bebeğinizde bu tür belirtiler varsa listenizden süt ürünlerini çıkartın.

6- Sakinleştirin: Bebeğinizin kendini güvende hissetmesi için hemen her istediğinde emzirin, ancak çok miktarda süt aldıktan sonra kusuyor ve ağlıyorsa, bir süre kucağınızda sakinleştirin. Bebeğinizi kucağınızda hafif dans eder şekilde veya sallayarak, okşayın. Kısa sürede sakinleştiğini göreceksiniz. Ancak aşırı sallamaktan da kaçınmanız gerekecektir.

7- Yatış pozisyonuna dikkat edin: Karnı üzerine veya kucağınızda yüzü yere bakacak şekilde kol üzerine yatırmak da bebeğinizi rahatlatabilir. Emme isteği fazla ise anne sütüyle besledikten sonra sakinleşmesini sağlamak için kısa bir süre için emzik de verebilirsiniz.

8- Masaj yapın: Ağlama saatlerine yakın banyo ve sonrasında yapacağınız masaj bebeğinizi rahatlatabiliyor. Banyo sırasında ılık su içerisindeyken karın masajı, ayaklarını sıcak tutma, karın üzerine yatırmak ya da sıcak su torbasıyla dikkatli şekilde karına sıcak uygulaması da faydalı olabiliyor.

9- Tüm ihtiyaçlarını karşılayın: Açlık, emmek istediği ve uyku gibi ihtiyaçlarını mutlaka gözden geçirin. Bu ihtiyaçlardan birini karşılamanız bebeğinizin daha sakin ve güvende olmasını sağlıyor. Sık beslenmek ve kucakta olmak da bebeği rahatlatabiliyor. Sallama, ses çıkaran oyuncak veya araçlar ve bebek arabası ritmik uyarılar vereceği için etkili olabiliyor.

Gaz Sancısı İçin Doktora Danışın

Eğer tüm çabalarınıza rağmen bebeğinizde gaz sancısı devam ediyorsa, zaman kaybetmeden doktorunuzu arayın. Ayrıca aklınızda bulunsun, bitki çayları ve bitkisel kökenli gaz giderici şuruplar yeterli etkinlikleri olmaması ve yan etkileri nedeniyle önerilmiyor.

Bu Hataları Yapmayın!

Bebeğinizi aşırı veya az beslemeye çalışmayın anne sütü alıyorsa, gaz yapabilecek besinlerden mutlaka kaçının.

Ağlamasına aşırı tepki göstermeyin. Bu davranışınız giderek artan gerginliğe yol açar.

Bebeğinizin yakınmalarının bir süre sonra kendiliğinden de geçeceğiniz unutmayın.

Doktorunuzun önerisi olmayan gelişi güzel ilaçlar bebeğinize vermeyin.

Nadiren de olsa altta yatan başka bir problem olma olasılığını göz ardı etmeyin ve doktorunuza başvurun.


Bir önceki yazımız olan Bebeği Gözetmenin Önemi başlıklı makalemizde bebeği gözetmek, Bebeği Gözetmenin Önemi ve bebeği izleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM