Bebeklerde Besin Zehirlenmesi Belirtileri | yehhu.NET

Bebeklerde Besin Zehirlenmesi Belirtileri

Bebeklerde Besin Zehirlenmesi Belirtileri

Bebeklerde Besin Zehirlenmesi Belirtileri, zehirlenme, yemekten zehirlenme, çocuğun zehirlenmesi, besin zehirlenmesi hakkında bilgiler için yazımızı okumaya devam ediniz

Bebeklerde Besin Zehirlenmesi Belirtileri

Zehirlenme, mikroplu, ya da zehirli besinlerin alınmasından kaynaklanan, bir tür mide ve bağırsak enfeksiyonudur. 3-24 saat karında , şiddetli kasılma, ateş, kusma, ishalle ortaya çıkan hastalık belirtileri; mikropların zehirlerini bağırsak mukozasına bırakmaları, böylece buralarda iltihaplanma meydana getirmeleriyle kendini gösterir. Zehirlenmeye neden olan bakteriler çok çeşitlidir.

En sık rastlanılanları. “salmonella”, “shigella”, “staphylococcii” ve E.coli basilleri olup, besin zehirlenmelerine, özellikle mama ile beslenen bebeklerde neden olurlar. Bakteri kaynaklı olmayan besin zehirlenmelerine, kimyasal maddeler, böcek zehirleriyle bir takım bitkiler neden olur.

Önem derecesi :

Zehirlenme, bebeklerde çok çok önemlidir. Zehirlenen bebekler hızla su kaybederler, susuz kalırlar.

Muhtemel belirtileri :

 -Karında kramplar

-Ateşlenme

-Kusma

-İshal, sık sık tuvalet ihtiyacı; çocuğun kakasında kan balgam ve sümük benzeri karışımın görülmesi

-Yorgunluk ve üşüme hali

-İştahsızlık

Neler Yapılabilir?

 1)Çocuk kusuyorsa, ishali varsa, ateşine bakıp derecesini saplayın.

2)Çocuğunuzun kakasına bakın ve kan balgam lekesi olup olmadığını saplayın.

3)Çocuğunuzu yatırın, derhal her türlü gıdayı kesin; bir bardak suya, bir çay kaşığı tuz, bir kaşık glikoz karıştırıp bundan içirin. Çocuğun susuz kalması son derece sakıncalıdır.

4)Çocuğun zehirlenmesine neden olan yiyecek maddesini bulmaya çalışın.

Doktora Başvurmalı Mısınız?

Çocuğunuza sıvı besinler vermenize karşın, ishal ve kusma 6 saat içinde devam ediyorsa, derhal bir sağlık kuruluşuna, bir doktora danışmanız gerekir. Çocuğunuzun durumu 24 saatte kontrol altına alınmışsa, böcek ilacı veren zehirli bir bitkiden zehirlendiği işaretleri varsa hemen bir doktora danışmanız şarttır. Zamanında doktora erişemiyorsanız kuşkulanılan zehirli maddeyi yanınıza alıp, çocuğu en yakın bir sağlık kuruluşuna götürün.


Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Beslenmenin Sırları başlıklı makalemizde neler yemeliyiz, sağlıklı beslenme ve sağlıklı beslenme için hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM