Bebek Meme Yoluyla Beslenemiyorsa | yehhu.NET

Bebek Meme Yoluyla Beslenemiyorsa

Bebek Meme Yoluyla Beslenemiyorsa

Contents

Bebek Meme Yoluyla Beslenemiyorsa, Bebek memeden süt içemiyorsa endişelenmeyin yazımızda bebeğin süt içebilmesi için önerilerimiz mevcuttur.

Bebek Meme Yoluyla Beslenemiyorsa

Pilli süt pompası yerine fincan kullanın. Pilli süt pompasından alınan sütü, biberonla emmek memeden emmekten çok farklıdır. Biberon uzun olduğu için bebek onu kendine doğru çekmek için çaba göstermez; dolayısıyla daha sonra memeyi ağzına almakta sorun yaşar ve biberonun ucundan tutuğu gibi memenin de uç kısmından emmek ister. Özellikle doğumdan hemen sonra ve anne memesinden beslenmeden önce biberon kullanmışsa memeyi kavraması çok zor olur.

Dolayısıyla işiniz sebebiyle bebeğinizi emziremiyorsanız biberon yerine fincan kullanın.

Emmeyi beceren her bebek, fincandan süt içebilir. Ayrıca fincandan süt içmesi bebeğe daha az enerji harcatır. Tam yetişmemiş bir bebek, fincandan süt içme yoluyla daha çabuk beslenir.

Boş Memeden Beslenmek:

Acıkmış olan bebek bir süre boş memeden emer, ancak bunun sonucunu göremeyince emme işini bırakır. Böyle bir durumda anne süt pompası kullansın veya sütü yoksa pastörize süt ya da başka sıvılardan bebeğine versin. Bebeğin az emmesi, memede sütün kurumasına ve kesilmesine yol açar. Bu tür durumlarda anne şunları yapabilir:

Bebek memeyi emdiği sırada, bir şırınga veya kaşıkla memenin uç kısmına süt damlatabilir.

İçecek kamışı gibi çok ince bir borunun bir ucunu içinde süt bulunan fincanın içine bırakmalı, diğer ucunu ise memesinin uç kısmında bebeğin ağzına gelecek şekilde tutmalıdır. Böylece borunun ucu ile birlikte memesini bebeğin ağzına yerleştirmelidir. Bebek memeyi emmeye başladığı sırada o borudan gelen sütü de içmiş olacaktır. Ayrıca bebeğin emmesi sonucu süt üreten hormonlar da tahrik olacak ve süt üretmeye başlayacaktır. Fincanın içine pastörize süt, annenin kendi sağılmış sütü veya inceltilmiş inek sütü bırakılabilir.

Ancak her kullanımdan sonra fincan ve boruyu çok iyi bir şekilde yıkayıp hijyenik hale getirmeyi ihmal etmeyin.


Bir önceki yazımız olan Anne Sütünün Yeterlilik Ölçüsü başlıklı makalemizde Anne sütü, Anne sütü miktarı ve anne sütü ölçüsü hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM