Bebek Maması Diyeti | Bebek Maması Diyeti Nedir

Bebek Maması Diyeti | Bebek Maması Diyeti Nedir

bebek maması diyeti nedir, bebek maması diyeti, bebek maması diyeti ile zayıflama, bebek maması diyeti ne işe yarar

Bebek Maması Diyeti | Bebek Maması Diyeti Nedir

Püre şekline getirilen; havuç, et, muz gibi yiyecekler bebeklerin yedikleri yiyeceklerdir. Son diyet akımına göre Hollywood da bebek maması diyeti adı altında bir diyet furyası bulunmaktadır. Bu esaslara göre hazırlanan bebek mamaları yetişkinlerde de kilo verebilmek amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Bu diyet tercih edildiği takdirde yetişkinlerin yaptığı ayaküstü atıştırmalar aradan kalkarak öğünler bu tip mamalardan oluşturulacaktır. Yaygın olduğu ve denendiği bölgede ilginç şekilde pek çok kişi kilo da verebilmiştir.

Basit bir sisteme dayalıdır. Kavanozlar içinde kolay tüketime hazır bebek mamalarından alıp onları öğünlere katmak… Aslında diyet uzmanları bu duruma olumlu bakmamakta dönemlik bir diyet olduğunu düşünüp verebileceği zararları düşünmektedirler.

Bebek Maması Diyeti
Bebek Maması Diyeti

Bebek maması diyetinde neler yenilebilir?

Temel bebek maması diyetinde gün boyunca 14 tane kavanoz maması menülerde olacaktır. Akşam yemeği de normal yetişkin öğünü şeklinde olacaktır. Başka bir uyarlamada ise; günde yetişkinler normal üç ana öğün yapacak ve cips- kola- kızartma vs. kesilerek, yüksek kalorili atıştırmalıklardan vazgeçip, atıştırmalık yerine bebek mamalarından yenilmesi sistemine dayanmaktadır.

Bebek maması diyetinde teori;

Planlanan sisteme göre insanlar açlık duygusunu bu mamalardan sağlayarak yüksek kalorili atıştırmalıklardan vazgeçeceklerdir. Bir kavanoz bebek maması kalori bazında hesaplanırsa 15 ila 100 arasında olacaktır. Her ne kadar yetişkin öğünü denilse de öğünlere dikkat etmek ve günlükte yine kalori hesaplaması yapılması gerekecektir. Bebek mamaları minik bedenlere göre hazırlanacağı için vitamin, mineral ve besleyicilik bazında vücuda yarar sağlayabilecektir. İçerisinde çoğunlukla katkı maddesinin bulunmayışı, tuzunun, şekerinin az oluşu ve piyasada çok fazla çeşidin bulunabileceği avantaj olarak insanların karşılarına çıkabilmektedir.

Her ne kadar bu iyi özellikle dikkat çekse de olumsuz anlamda da pek çok özellik dikkati çekip bu diyet şeklini çürütebilmektedir. İçeriğinde yeterince; D vitamini bulunmayışı, kalsiyum ve liflerden zengin olmayışı ile yetişkinlerin vücut tipine göre hazırlanmayışı iyi sonuçlar sağlamayacaktır. Bu mamalardan çok yeyip alışkanlık haline getirmek ve öğünlere devam ediyor olmak kilo verilmemesine neden olmayacaktır. Egzersiz tavsiye edilmemesi de dikkatlerden kaçmamakta ve kilo verilebileceğine dair tezler çürümektedir.

Uzmanlardan görüş;

Bebek mamasını tercih ederek zayıflamaya çalışılmak istenirken bu minik kavanozlardan çok tüketim gerçekleşebilecektir. Çünkü kilo sıkıntısı olan insanlarda iştah problemi vardır. Doyum hazzı yaşanmayacağı için fazla miktarda mamalardan tüketilmeye başlanabilecektir. Bu durumda kilo verilmesi sağlanamayacaktır. Ayrıca püre haline getirilen yiyecekler bebeklerin bağırsak yapısına göre hazırlanmaktadır. Bu yiyeceklerde lif bulunmayacağı için diyette liften uzak kalınmış olunacaktır. Yapılması gereken bu anlamda irade oluşabiliyorsa meyveleri kabuklu olarak kendi halinde iken yemektir. Bu sayede yüksek oranda lif alınabilir ve kocaman bir elma- havuç- armut yenilerek doyum noktasına daha kolay ulaşılabilir. Denemek isteyen kişilerde öğün tercihlerini bu doğrultuda değiştirmelidirler.


Bir önceki yazımız olan Akdeniz Diyeti | Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde akdeniz diyeti ile kilo verme, akdeniz diyeti ile zayıflama ve akdeniz diyeti nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM