Bebek Emzirme

Bebek Emzirme

Contents

Bebek Emzirme

Bebek emzirme: Yeni doğum yapanlar bebeklerini ilk yarım saat içersinde bebek emzirme yapmalılar. Hamile bayanlar gebeliklerinin 16. Haftasından itibaren kolostrumu denen sarımtrak bir renkte sıvı salgılarlar. Doğum yapıldıktan sonra anneler sütlerinin az olduğunu düşünürler. Aslında sütlerinin az olduğundan değil sadece kolostrumu denen sıvıdan dolayı koyu kıvamından ve az miktarda geldiğinden dolayı bu şekilde düşünürler. Bu düşünceden dolayı kolostrumu boşuna harcamış olurlar. Çünkü kolostrumu yeni doğan bebek emzirme de çok önemlidir. Kolostrumu denen sıvı bebeğinizin bağışıklık kazanmasında yardımcı olur. Koyu kıvamlı olan bu sıvı protein ve mineral konusunda fazlasıyla güçlü olduğu için bebeğinizin ilk aylarında önemli yer tutmaktadır.

Bebek Emzirme
Bebek Emzirme

Yeni Doğan Bebeklerde İlk 6 Ay Anne Sütü

Yeni doğan bebekler için ilk 6 ay anne sütü önemlidir. İlk 6 ay bebek beslenmesi için anne sütü yeterli mineral ve proteini içerdiği için ek gıdaya gerek kalmaksızın elinizden geldiğince bebeğinize anne sütü vermeniz önerilmektedir. Ek gıdaya geçiş içinse 6 aydan sonra anne sütüne yakın beslenme şeklini kullanmalısınız. Şayet, anne sütü verirken bebeğiniz yeteri kadar beslenmediğini düşünüyorsanız ya da bebeğinizin büyümediğini düşünüyorsanız doktorunuza danışarak tavsiyesiyle birlikte ek gıda kullanabilirsiniz. Özellikle çalışan anneler için anne sütü saklama konusunda steril torbalara konularak oda sıcaklığında bırakıyorsanız 6 saat içinde, buzdolabında 24 saat ve 36 saat aralığında tutabilirsiniz. Buzdolabında beklettiğiniz sütün donması üzerine benmari usulü dediğimiz yöntemle çözdürülebilir. Mikrodalga fırın ve ateş üzerinde çözdürmeyiniz.

Eğer Bebeğiniz Meme Emmiyorsa

Bebekleriniz doğduğu anda emme refleksi gelişmiş olarak doğarlar. Eğer ilk anneliğinizi yaşıyorsanız hastanede bulunduğunuz süre zarfında bir bebek hemşiresinden emzirme tekniklerine dair bilgiler alınması sizler için daha faydalı olacaktır. Bebeğiniz buna rağmen emme işleminde zorluk yaşıyorsa göğsünüzün ucunu kontrol ediniz. Çünkü ya meme ucu içeride olabilir ya da küçük olabilir. Meme uçları küçükse eğer silikon meme uçları kullanmanızı öneriyoruz. Bu şekilde de bebeğiniz emmeyi reddediyorsa ya anne sütü sağılarak bebeğe kaşık veya biberon yardımıyla verilmelidir. Şunu unutmamalısınız ki emmekte güçlük çeken bir bebeğiniz varsa doktor kontrolüne gitmeyi unutmayınız.

 


Bir önceki yazımız olan Yeni Doğan Bebek Sağlığı başlıklı makalemizde Yeni Doğan Banyosu, Yeni doğan bebek ve Yeni Doğan Bebek Sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-03-26 18:44:33
2018-03-26 02:49:50
2017-12-08 18:01:16