Bebeği Sütten Kesmenin Yolları | yehhu.NET

Bebeği Sütten Kesmenin Yolları

Bebeği Sütten Kesmenin Yolları

Bebeği Sütten Kesmenin Yolları, Bebeği sütten kesmek için şiddete başvurmayın, meme ucu acı biber yöntemlerinden kaçının, devamı yazımızda

Bebeği Sütten Kesmenin Yolları

Bebeği sütten kesme konusunda şiddete asla başvurmayın ve meme ucuna acı biber sürmek gibi yolları denemeyin. Bebek süt emmede ısrar ettiğinde onu kendinizden uzaklaştırmayın.

Uzmanlar, tecrübe ehli kişiler ve doktorlar bebeği sütten kesme konusunda birçok yöntem önermişlerdir ve biz burada birkaçına işaret edeceğiz.

Alternatif

Sütü kesmek için temel alternatiflerden faydalanın. Böylece bebeğin anne sütünü unutması sağlanabilir. Alternatifler şunlardan ibarettir:

a) Beslenme Alternatifi:

Uzun süre annesinin sütü ile beslenmiş olan bebek, sütten kesilince bahane arar. Ona süt ve meyve suyu gibi sıvılar vermek suretiyle bahanesi giderilebilir. Elbette bu sıvıları, süt emme döneminde olduğu gibi her gün belirli aralıklarla vermek gerekir. Bebeğinizin emme alışkanlığı ve bu konudaki direnci sizi sıkıntıya sokacak olursa, o zaman şişeden yapılmış bir biberonu alternatif olarak kullanabilirsiniz. Eğer böyle bir sıkıntı yoksa onu bardakla beslemeniz daha uygun ve iyi olur.

b) Psikolojik ve Duygusal Alternatif:

Genel olarak anne sütünü emme, bebek açısından sadece yiyecek temini değildir; anne kucağında bulunmak ve onun bedenine dokunmak gibi, onun psikolojik ve duygusal yönlerini de doyuran bir dönemdir. Öyleyse sütten kesilen bebek psikolojik ve duygusal yönde bir eksiklik yaşamamalıdır. Başka bir ifadeyle, bebek sadece sütten kesilmelidir anneden değil! Dolayısıyla bebeğinize anne sütünü unutturun, ama onu da unutmayın. Başka yollarla ona olan sevginizi gösterin. Ona yeterli ölçüde zaman ayırın ki bebeğiniz sizin bu ilgi ve sevginizi idrak etsin.

Adım Adım Sütten Kesme Yöntemi

Bu yönteme göre gıda ve duygu alternatifine eş zaman olarak adım adım bebek sütten kesilir. Bu süreç, bebek tam olarak sütten kesilmesi için yaklaşık üç ay kadar devam edebilir. Bu sürecin uzaması bebeğinizin anne sütüne olan bağımlılığına göre değişebilir.

Bu yöntemin en önemli faydalarından biri, tedrici olması nedeniyle bebeğin de, annenin de psikolojik ve duygusal alanda bir boşluk hissetmemesi ve bebeğin rahatça sütten kesilmesidir.

Bu dönemin ilk yarısında, gündüz sütü azaltmaya başlayın. Şu nedenle:

  1. a) Günlük süt verme seanslarını azaltın. Yani süt verme aralıklarını uzatın.
  2. b) Emzirmeyi azaltma işine sabahları başlayın ve bir iki hafta sonra bunu öğleden sonralar uygulayın.
  3. c) Bebeğe süt vermediğiniz zamanlarda emmeyi düşünmemesi bir şekilde onu için eğlendirin.
  4. d) Bebek biraz büyümüşse ve anlıyorsa, anne ona henüz süt emme zamanının gelmediğini anlatsın, ‘birazdan süt vereceğim’ diyerek onu oyalasın.

Bu dönemin ikinci yarısında ise anne, geceleri süt verme sayısını azaltsın ve yavaş yavaş artık süt vermeyi kessin.


Bir önceki yazımız olan Anne Sütünün Yeterlilik Ölçüsü başlıklı makalemizde Anne sütü, Anne sütü miktarı ve anne sütü ölçüsü hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM