Bebeği Gözetmenin Önemi | yehhu.NET

Bebeği Gözetmenin Önemi

Bebeği Gözetmenin Önemi

Contents

Bebeği Gözetmenin Önemi, bebeğin bakımı, bebeği izleme, bebeği gözetmek, çocuğu gözetmek hakkında bilgi sahibi olmak için makalemizi okuyabilirsiniz

Bebeği Gözetmenin Önemi

Doğumdan sonraki ilk 28 günlük süre bebeğe çok özel bakımı gerektiren kritik bir dönemdir. Çünkü bu süre zarfında bebeğin vücut direnci oldukça azdır, hastalıkları kapmaya son derece müsaittir. Bebek hamilelik sürecinin ürünü olduğuna göre, hamilelik dönemindeki ve doğum anındaki sorunlar, anne-babada ve akrabalarda ki hastalıklar onun sağlığını ciddi anlamda etkileyebilir. Dolayısıyla bu dönemde onu çok iyi bir şekilde gözetmek gerekir.

Çocuğu Gözetmek

Yapılacak en doğru hareket bebeği doğumundan hemen sonra kurulayıp annesinin bedeni ile temasını sağlamak ve her ikisini aynı battaniye ile örtmektir.

Bebeği doğumundan hemen sonra sütünden içmesi için annesine vermek gerekir. O doğumundan yarım saat sonra artık çevresine tamamen duyarlı olur. İşte bu süre, onu annesinin göğsündeki sütle tanıştırmanın en uygun zamanıdır. Bebek, dokunmaya, ısıya, deri ile temasa ve kucağa almaya güzel bir şekilde tepki verir; kısa sürede uykuya dalar. Aynı şekilde annenin de dinlenmeye ve tabi ki uyumaya ihtiyacı vardır. Şunu da belirtmeliyiz ki; her ne kadar ilk üç gün içinde annenin fazla sütü olmasa da, o azıcık süt bile bebek için gerekli, yeterli ve faydalıdır.

Maalesef bazı hastanelerde annenin sütü olmayacağı ve dinlenmesi gerektiği düşüncesi ile daha ilk gün bebeğe biberonla süt verilmektedir ve bu yanlış uygulama sonucu çocuğun anne göğsünden süt içmesi ertelenmekte; daha sonraki günlerde bebek anne göğsünden süt emme konusunda problem yaşayabilmektedir. Bununla birlikte çocuğun enfeksiyon kapma ihtimali de yükselmektedir.

Bebek insanların giriş-çıkışının az olduğu bir odada bulunmalıdır.

Bebekle süt verme veya bezini değiştirme gibi herhangi bir temastan önce, muhakkak eller yıkanmalıdır.

Bebek soğuğa karşı çok hassastır. Süt verme anında onu yeterli bir örtüyle sardıktan sonra kucağa alınmalıdır.

Kapı ve pencerelerin açık bırakılması sonucu oluşan hava akımı ve cereyan, odadaki sıcaklık değerini düşüreceği gibi bebeğin de vücut ısısını düşüreceğinden bu konuda duyarlı davranmak gerekir.

Bebeğin elbisesi birkaç ince tabakadan oluşmalı ve kısmen geniş olmalıdır. Bebeğin kafasını bir bere ile örtmeli, onu sıcak bir odada bulundurmalıdır.

Bebekte görülen ateş, cildinin sararması, renginin kaçması, kararsızlık, aşırı ağlama, memeyi tutmamak, ishal, kusma, dikkat dağınıklığı vb. doğal olmayan durumlarda hemen doktora müracaat etmelidir. Bebeğin ağlamasının çeşitli sebepleri olabilir. Mesela; soğuk, sıcak, açlık, ağrı, korku veya bezinin değiştirilmesini istemesi gibi nedenler onun ağlamasına yol açabilir. Öyleyse bebeği, her ağladığında yemekle susturmaya alıştırmayın.

Eğer sizin kan grubunuz eksi, bebeğinizin kan grubu da artı ise bunu doktorla muhakkak görüşün ve onun önereceği bir iğneyi yaptırın.

Göbek bağının yeri kuru ve temiz bir şekilde tutulmalıdır. Göbeği, doktorun tavsiyesine uygun bir şekilde temizlemelidir. Onun üzerine sağlıklı olmayan her türlü nesnenin bırakılmasından kaçınılmalıdır.

Göbek yedi veya on gün içinde kendiliğinden düşmektedir. Dolayısıyla ona dokunulmamalıdır. Göbek bağı mahallinden her türlü kötü kokulu salgıların veya kanın çıkması; mahallin iltihaplanması, kızarması ve şişmesi doğal olmadığı için, böyle durumlarda bebeği sağlık merkezine götürmek gerekir.

Bebeği defalarca öpmek veya değişik kişilerce öpülmesinden kaçınılmalıdır.

Demir, süt emme dönemindeki bebeğin temel besin maddesidir ve demir eksikliği bebeğin gelişim sürecinde birtakım sorunlar doğurur. Demir eksikliği, bebekte iştahsızlığa yol açmakla birlikte, duyu organlarındaki refleksin azalmasına, bebeğin dikkatinin eksikliğine ve öğrenme sürecinin ağırlaşmasına sebep olur.

Pişik ve derideki tahriş, genellikle bebeğin bezini değiştirmenin gecikmesi ile idrar ve gaitanın bebeğin derisine uzun süre temasının sonucu meydana gelir.

Tahriş sadece baldırlarda ise o zaman demek ki bebeği yıkadıktan sonra yeterli ölçüde kurulamamıştır.

Makatın etrafından başlayarak kalçalar ve baldırlara yayılmış olan tahriş, çocuğun ağzındaki iltihaplanmadan kaynaklanmış olabilir.

Pişik ve derinin tahrişini önlemek için çocuğun bezini kimyasal katkısı olan deterjanlar yerine zeytinyağlı sabunlar kullanarak yıkamalıdır.

Solunum yollarının tıkanmasının en yaygın ve önemli nedenlerinden biri, bazı maddeler ve hatta kimi zaman yemek lokmaları olabilmektedir. Dolayısıyla bebeği bu tehlikeden korumak için bu alanda da az da olsa bilgi edinilmelidir.


Bir önceki yazımız olan Göğüslerin Sertleşmesi ve Şişmesi başlıklı makalemizde Göğüslerin sertleşmesi, Şişmesi ve süt akıntısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM