Bayram için Beslenme Önerileri

Bayram için Beslenme Önerileri

Bayram için Beslenme Önerileri, Bayramda eş dost ve akraba ziyaretlerinde tutulan şeker, çikolata ve diğer yiyecekler bütün beslenme alışkanlıklarını değiştiriyor. Gerek çocuklar ve gerekse büyükler için dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili uzman görüşlerine kulak verelim.

Bayram için Beslenme Önerileri

Bayramda kilomuzu muhafaza etmek için her çeşit besinden küçük miktarlarda yemek en iyi seçimdir. Genel olarak bayram sabahları büyüklerin evinde kahvaltı ve daha sonraki yemek kalabalık bir şekilde yenildiğinden, sofralar hem çeşit bakımından zengin, hem de boldur . Özenle ve uğraşla yapılan börekleri, tatlıları ve bayrama özel pişen yemekleri reddetmek veya az almak bazen saygısızlık gibi algılanmaktadır. Bu nedenle aşırı yemek yenir.

Bayram Beslenmesi
Bayram Beslenmesi

Bayramda Çocuklara dikkat

Bayramlar, aslında en çok çocukların büyük heyecanla bekledikleri zamanlardır. Yeni kıyafetler, büyüklerin elini öptükten sonra heyecanla beklenen cep harçlıkları ve tabi ki kapı kapı gezerek şeker toplamak. Bu durum onlar için eğlenceli ama bir o kadar da önemli bir konudur. Özellikle büyüme ve gelişme döneminde, çocukların ağız ve diş sağlığı, aşırı şeker ve şekerli ürünler tüketilmesi ile çok çabuk bozulabilir. Bu durum ayrıca mide ve bağırsak hassasiyetine de sebep olur.

Gün içinde sürekli şeker ve şekerli ürünlerin tüketilmesi açlık duygusunu engelleyerek, öğünlerin şaşmasına ve hatta yemek reddetmeye bile sebep olabilir. Çocukların şeker ve çikolata yerine,  sütlü tatlı ve meyve yemeleri sağlanabilirse, çok doğru bir yol izlenmiş olur. Çocuğunuzla bayramdan önce konuşarak, ona fazla şeker tüketmenin zararlarını anlatın. Fakat kesinlikle yasaklamayın. Çünkü gizli gizli şeker ve çikolata yiyeceğinden ölçüyü iyice kaçırabilir.

Büyüklere öneriler

Sadece açlığınızı giderecek kadar yiyin. Bayram sofralarında uzun zaman geçirin ama sakın fazla yemeyin. Bu uzun süreyi sohbet ederek geçirin. Başlangıç yemeklerinde hafif salata ve zeytinyağlılar yemeye özen gösterin ve bol bol su için. Fırınlama, buğulama, haşlama şeklinde pişirilmiş yemekleri tüketin.. Yağlı etlerden uzak durun ve kızartma tercih etmeyin. Ziyaretlerde sürekli uzatılan çay ve kahve ikramlarına mutlaka dikkat edilmelidir. Günde ortalama iki litreden fazla sıvı tüketmemeye özen gösterin. Çay ve kahveyi şekersiz veya az şekerle için. Yakın mesafelere yapacağınız ziyaretlerinize yürüyerek gitmeyi tercih edin.

Şeker ve kalp hastaları

Bilhassa tansiyon, şeker hastaları veya kalp damar hastalığı olanlar bayramda yediklerine daha da çok dikkat etmek zorundalar. Özellikle tereyağı, katı margarin veya hayvansal yağlar kullanılmış yemeklerden uzak durulmalı ve az et tüketmelidirler. Şeker hastası olanlar içinse, tatlandırıcıyla hazırlanmış meyveli tatlılar veya diyet pudingler yenilmelidir.

Mide ve bağırsak sorunu olanlar

Bayramlarda mide yanmaları ve bağırsak sorunları artar. Bunun nedeni ise çok miktarda çikolata ve tatlı tüketimidir. Kilo problemi olanlar boş enerji alımına neden olan içeriği yoğun şekerli gıdalardan kaçınmalıdırlar.


Bir önceki yazımız olan Meyveler ve Faydaları nelerdir? başlıklı makalemizde cildi güzelleştiren meyveler, hangi meyveler hastalıktan korur ve meyvelerin faydaları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-03-26 18:44:33
2018-03-26 02:49:50
2017-12-08 18:01:16