Başarılı ve Uzun Süreli Bir ilişkinin Gerekleri

Başarılı ve Uzun Süreli Bir ilişkinin Gerekleri

başarılı ve uzun süreli bir ilişkinin gerekleri, uzun süreli ilişki için, başarılı bir ilişki için, Güzel ilişkinin gerekleri hakkında ip uçları yazımızda

Başarılı ve Uzun Süreli Bir ilişkinin Gerekleri

Duygusal ilişkilerimizde mutluluğu ve huzuru yakalayabilmemiz için yapmamız gereken bazı temel doğrular vardır. İşte başarılı ve uzun süreli bir ilişkinin gerekleri. Duygusal ilişkilerimizde mutluluğu ve huzuru yakalayabilmemiz için yapmamız gereken bazı temel doğrular vardır. Öncelikli olarak kişinin kendini tanıması ve duygusal olarak kendine yetebilen olgun bir kişiliğe sahip olması gerekir. Kendi ile barışık, huzurlu ve mutlu kişiler ilişkilerinde de başarılı ve mutlu olacaklardır. Hayat arkadaşımızın, sevgilimizin hatalarını, noksanlıklarını belli bir noktaya kadar tolere edebilmek, yeri geldiğinde affedici olmak başarılı bir ilişkinin olmazsa olmazıdır.

Ruhsal gelişimimize önem vermeliyiz. Kendimize yetebildiğimiz ölçüde karşımızdakine de yardımcı olabiliriz. Sevgi ve saygıyı canlı tutmalıyız. Bilim adamları yaptıkları araştırmalarda aşkın ömrünü üç yıl olarak belirlemişler. Aşık olma durumu bitebilir ancak diri tutulan sevgi ve saygı durumları birliktelikleri canlı tutmayı sağlayacaktır. Sürekli şikayet halinde olan ve hayattan zevk almayan biri çok can sıkıcı biridir. Böyle biri ile hiç kimse beraber olmak istemez. Şikayet etmek, söylenmek ve olumsuzlukları bulup çıkartmak yerine, bardağın dolu tarafını görmeyi mutlu olmayı sahip olduklarınız için şükretmeyi deneyiniz. Olumlu düşünceler ilişkinizi de olumlu etkileyecektir. İyi bir dinleyici olmak hem başarılı bir iletişim kurmanın hem de bir ilişkiyi uzun yıllara taşımanın olmazsa olmazlarındandır.

başarılı ve uzun süreli bir ilişkinin gerekleri
başarılı ve uzun süreli bir ilişkinin gerekleri

Yaşanan her ilişkide mutlaka problem olmuştur ve olacaktır. Önemli olan sürekli problem üzerinde düşünüp, konuşmak yerine çözüme odaklanılmalıdır. Problemlere odaklanmak sizi çıkmaza sokar ve problemin büyümesine neden olur. Çözüme odaklanmak ilişkideki dengeyi korur ve ilişkiyi sağlamlaşmasını sağlar. Çözüme odaklanmak hem karşınızdaki kişiyi rahatlatır hem de bir çıkış yolu bulmanızı sağlar. Yapılan araştırmalarda, ilişkilerde empati yeteneği gelişmiş kişilerin daha çok mutlu oldukları ortaya çıkarılmıştır. Siz de partnerinizi anlamakta zorluk çekiyor ve bu konuda büyük anlaşmazlıklar yaşıyorsanız empatik düşünmeye çalışın. Onu anlamaya çalışın ve olaya onun gözünden bakın, onun yaşadığı duyguları, onun çektiği acıları anlamaya çalışın. Böylece partnerinizi anlamanız daha kolay olacaktır. Bu size ona nasıl davranmanız gerektiğini gösterecektir.

İlişki içinde karşınızdakini mutlu etmek için, farklı roller ve kişilikler üstlenmek büyük bir hatadır. İlişki süresince kesinlikle rol yapmayın. Sürekli rol yaparak yaşayamazsınız. Uzun bir ilişki için kendinizi en baştan olduğunuz gibi ortaya koyun. Karşınızdaki kişi sizin ona güvenmediğinizi hissederse ilişki zarar görmeye başlar. Güven eksikliği her iki tarafa da acı verir ve sevgiyi kemirerek bitirir. Karşınızdaki insana güvenmeye çalışın. Eğer güven duygusu yoksa ilişkiyi büyük buhranlar bekliyor demektir. Eşinize ona ihtiyaç duyduğunuzu hissettirin. Artık siz bir elmanın iki yarısısınız. Birbirinizin hayat eşsiniz. Birbirinize ihtiyaç duyduğunuz hissettirmeniz aranızdaki bağı güçlendirecektir.

 


Bir önceki yazımız olan Mutlu bir ilişkinin sırları ve tavsiyeleri başlıklı makalemizde ilişkinin devamı için, mutlu bir ilişki için ve mutlu bir ilişkinin sırları ve tavsiyeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM