Balık Yemek Zekayı Arttırır Mı ? | yehhu.NET

Balık Yemek Zekayı Arttırır Mı ?

Balık Yemek Zekayı Arttırır Mı ?

Balık Yemek Zekayı Arttırır Mı ?, balık ve omega 3, çocuklar için balık, balığın faydaları, omega 3 kaynağı balık konumuzu okumalısınız.

Balık Yemek Zekayı Arttırır Mı ?

Omega 3 kullanımının Çocuklarda merkezi sinir sistemi gelişimini, erken konuşma gelişimi, psikomotor gelişim, bağışıklık sistemi ve zeka gelişimi üzerine güçlendirici etkiler gösterdiği raporlanmıştır.

Büyüklerimiz, bizler çocukken mutlaka balık yedirirlerdi ve içindeki fosforun bizi zeki yapacağını söylerlerdi. Bu söylenenlerde gerçek payı var mı? Yoksa zekayı arttıran fosfor değil de Omega 3 yağ asitleri mi? Omega 3 yağ asitleri balık yağlarında bulunan beyin gelişimi için mutlak gerekli yağ asitleridir. Omega 3 yağ asitlerinden en önemli olanları DHA (dokosaheksaenoik asit) ve EPA (eikosapentaenoik asit)’dır. özellikle DHA, beyin gelişimi için vazgeçilmezdir.

Vücut için mutlak gerekli yağ; Omaga 3

Vücudun Omega-3 yağ asidine ihtiyacı daha anne karnında başlar, çocukluk, ergenlik, yetişkinlik ve yaşlılık boyunca bu ihtiyaç devam eder. İnsan vücudu bazı yağ asitlerinin sentezini yapabildiği halde, omega 3 yağ asitlerini beslenme ile almak zorundadır. Bu yağ asitleri, vücutta tüm hücrelerin zar yapısında yer alırlar ve çok sayıda biyokimyasal yolda fonksiyon gösterirler. Bu yüzden de tüm yaşam sürecinde önemli olmakla birlikte, özellikle anne karnından başlayarak hızlı büyüme ve gelişme süreci olan bebeklik ve çocukluk dönemlerinde eksikliği çeşitli sorunlara neden olabilmektedir.

Omega 3 kaynakları

Omega-3 yağ asitlerinin başlıca kaynağı soğuk ve derin deniz balıklarıdır, özellikle somon, tuna ve uskumru gibi yağlı balıklar omega-3 açısından oldukça zengindir. Omega-3′ün bulunduğu diğer besinler ise, ada çayı, kivi, semizotu; daha az oranlarda ceviz, badem, fındık, soya filizi, kuru fasulye, soya fasulyesi, nohut, mısır, mısır unu, keten tohumu yağı, kanola yağı, soya yağı, tatlı patates, marul, lahana, brokoli ve diğer yeşil yapraklı sebzelerdir.

Omega 3 faydaları

Omega 3 yağ asitlerinin bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kalp damar sağlığını koruması, kansere karşı direnç oluşturması, şeker hastalığı için faydaları, romatizmal hastalıklar üzerine olan olumlu etkileri yıllardır bilinmekteydi, ancak son yıllarda bunama ve Alzheimer hastalığı, depresyon, özellikle çocuklarda ruh hali, konsantrasyon, bellek, dikkat ve davranış bozuklukları, mizaç, tepkisellik ve kişilik üzerine olan olumlu etkilerini konu alan ve sinir sistemi üzerine yoğunlaşan pek çok araştırma yayınlanmıştır.

Omega 3; Zeka

Balık yağları olarak bilinen Omega 3 yağ asitleri, insan beynindeki hücrelerin yenilenmesine yardım eder ve beyin hücrelerinin fonksiyonel olmalarını sağlar. Omega 3 yağ asitleri, beyindeki sinirlerde bulunan yapısal yağların %30′dan fazlasını oluşturur. Bu işlemlerin çoğu, hamileliğin başından itibaren bu yağ asitleri açısından yetersiz beslenmenin bebeğin beyin gelişimini olumsuz şekilde etkilediğini göstermiştir.

Gebelikte en az 200 mg DHA Anne karnındaki bebeğin beyin gelişimi ve beyin zarının yapılanması gebeliğin ilk birkaç haftası içinde gerçekleşir. Bu dönemde bebeğin büyümesi için harcanan enerjinin % 70′lik gibi çok önemli bir kısmı sadece beyin gelişimi için harcanır. Dünya Sağlık örgütü hamilelere ilk 3 ayda 50mg, sonrasında 160mg’dan fazla Omega 3 yağ asidi tüketmelerini tavsiye eder. Son yıllarda yapılan çalışmalarda da gebelerin en az 200mg DHA içeren balık yağı takviyeleri almaları önerilmektedir.

Yeni doğan bebeklerde ise, ilk 6 ayda Omega 3 yağ asidi kaynağı sadece anne sütüdür, yeni doğan bebeklerin bu nedenle en az 6 ay anne sütüyle beslenmesi hayati önem taşır. Doğumdan 2 yaşa kadar beyin ağırlığı 3 kat artar, okul çağına kadar ise ilaveten %40 daha artar. Bu yüzden, insan vücudunun her yaşta Omega-3′e ihtiyacı olsa da özellikle yaşamın ilk 1 yılı beyin gelişimi gerçekleştiği için bebeğe mutlaka Omega-3 takviyesi gereklidir. Bebekliği süresince yüksek Omega 3 yağ asitleri alan bebeklerin ilk iki yılda dikkat düzeylerinin çok iyi olduğu, düşük miktarda Omega 3 yağ asitleri alan bebeklere göre gelişimlerinin iki ay daha ileri olduğu gözlenmiştir.

Çocuklara Omega 3

Bu araştırmalar sonucunda Omega 3 kullanımının çocuklarda merkezi sinir sistemi gelişimi, erken dil gelişimi, psikomotor gelişim, bağışıklık sistemi ve zeka gelişimi üzerine güçlendirici etkiler gösterdiği rapor edilmiştir. Ayrıca Omega 3 yağ asitleri kullanan çocukların okul performanslarının ve öğrenme kabiliyetlerinin daha yüksek olduğu, okuma ve yazma gibi görsel, mental ve motor becerilerinin arttığı da saptanmıştır.

2006 yılında İngiltere’de 11 yaşındaki 5000 çocuğun yer aldığı bir araştırma, balık yağlarının kullanımının bu çocukların sınav başarılarını arttırdığını göstermiştir. Güney Afrika’da yapılmış bir başka araştırma ise, günlük balık yağı alan ilkokul çağındaki 355 çocuğu 6 yaşından 9 yaşına kadar izlemiştir. Bu araştırmada, çocuklarda sadece hafıza ve öğrenme yeteneklerinde artış değil, aynı zamanda çocukların hasta oldukları için okula devam edemedikleri gün sayısında azalma sağladığı da saptanmıştır. Böylece, çocukların akademik performansları, okul başarıları artmaktadır.


Bir önceki yazımız olan Melisa Çayının Yararları Nelerdir başlıklı makalemizde Faydaları, Melisa Çayı ve melisa çayı formülü hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM