Aşkta Aşırı Bağımlılık ve Takıntı Sorunu

Aşkta Aşırı Bağımlılık ve Takıntı Sorunu

aşkta aşırı bağımlılık, aşkta takıntı sorunu, sevdiğime çok bağlıyım, sevdiğim insana karşı takıntılıyım, çok bağlıyım ne yapmalıyım

Aşkta Aşırı Bağımlılık ve Takıntı Sorunu

Aşkta bağımlılık ve takıntı sorunu hem erkeklerde hem kadınlarda görülüyor. Yaşı ne olursa olsun, insan zamanla aşkının tutsağı haline gelebiliyor.

Aşkta bağımlılık ve takıntı sorunu hem erkeklerde hem kadınlarda görülüyor. Yaşı ne olursa olsun, 70 yaşındaki bir adam ya da 19 yaşındaki bir kız zamanla aşkının tutsağı haline gelebiliyor.

Peki, aşka âşık olunana bağımlı olmanın arkasında ne yatıyor? Geçmiş yaşantımızdaki terk edilmişliklerimiz mi? Bilin altındaki yalnızlık ve terk edilme korkusu mu? Kendimize duyduğumuz güven eksikliği mi? Yaşantımıza devam edebilmek için birine bağlı olmamız gerektiği düşüncesi mi?

Bunların hepsinin de payının olduğunu söylemek doğru olacaktır. Sadece bu durumlar değil burada saymadığımız, sayamayacağımız birçok neden aşkta bağımlılık sorununa neden olabilir.
Aslında sağlıklı bir ilişki için en önemli olan, önce kendimizi sevmemizdir. Megalomani seviyesinde kendimize tapınmaktan bahsetmiyorum, sadece aşırıya kaçmadan kendimizi sevmekten bahsediyorum. Öz güvenimizi kazanmak, kendimizi doğru tanımlayabilmek, kişiliğimizi tam manasıyla ortaya koyabilmek, kendi kendimize yeterli olabilmek ve bunun gibi kendimizle ilgili birçok şey önce kendimizi sevmemizle mümkün olabilir. Bilmiyorum, duydunuz mu ama atalarımızın bu konuda çok güzel bir sözü vardır, “kendini sevmeyen çatlarmış” diye. Kendimizi bütün eksik yönlerimizle kabul edip sevmek ve bunu bütün hücrelerimizde hissetmek hayatta birçok şeyi başarmada bize kapı açacak anahtardır.

Aşkta bağımlılığı ve takıntılı durumları önlemede kişinin bütün eksik görülen yönleriyle birlikte kendini kabul etmesi ve sevmesi kilit önemdedir. Kendimizde eksik gördüğümüz şeyleri başkalarıyla tamamlamaya çalışmayalım. Kendimizi sadece kendimiz olarak ifade edelim. Onsuz yaşayamam lafı çok yanlış bir laftır. Hayat sizden ya da sevdiğinizi düşündüğünüz kişiden çok daha büyüktür.

Aşkta BağımlılıkAşkta takıntılı durumlar başta karşınızdaki kişi için ona gösterdiğiniz aşırı ilgi sonucu çekici gelse bile zamanla bu sıkıcı ve çekilmez bir durum haline gelecektir. Karşımızdaki kişiye, hiçbir çaba göstermesine gerek kalmadan tüm benliğimizle teslim olmuşuzdur. Artık takıntılı olduğumuz kişi için sizi elinde tutması için hiçbir çaba göstermesine gerek kalmamıştır. Bu durum o kişi için ilişkinin heyecanının öldürecektir.

 

Bu ilişki karşınızdaki kişi için günden güne heyecanını yitirecektir. Çünkü siz her şeyinizi altın tepsi içinde ona sunmuşsunuzdur. İnsan ilişkide heyecan ister. Zaman zaman belirsizlikler ister.

Aşk kimi için hastalıktır. Aşk yüzünden yataklara düşülür, şiirler yazılır, şarkılar beslenir. Aslında insan çoğu zaman kişiye değil âşık olma duygusuna âşık olur. Aşkın en tehlikeli hali bağımlılık yapan, takıntı oluşturan durumlardır. Bir anda hayatınız sizin hayatınız olmaktan çıkmış, karşı tarafın hayatına endekslenmiş duruma gelir.

İdeal ilişki karşılıklı sevginin olduğu ilişkilerdir. Bir tarafın aşırı tutkunluğu ilişkiye zarar verecektir. Sağlıklı bir ilişki için önce kendinizi sevmeniz gerekir.

 


Bir önceki yazımız olan Aldatıldım, Ne Yapmalıyım! | İntikam Almalı mı ? başlıklı makalemizde aldatılan insan ne yapar, aldatıldıktan sonra intikam almak ve aldatıldım hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?







  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-03-26 18:44:33
2018-03-26 02:49:50
2017-12-08 18:01:16