Aşk Hakkındaki Yanlışlar

Aşk Hakkındaki Yanlışlar

Aşk Hakkındaki Yanlışlar, Sürekli duyduğunuz “Aşkın kuralları”, aslında yanlış olabilir. Herkesin söylediği ve kendi tecrübelerine dayanarak anlattığı aşk kuralları ve durumları, size uymak zorunda değil. Aşkla ilgili bazı kalıplaşmış düşünceleri, sürekli konuşulan aşkın kuralları ve değerlendirmelerini aklınızdan çıkarın. İşte size uzmanlar tarafından da onaylanmış yanlışlar ve doğrular.

Aşk Hakkındaki Yanlışlar

Hayalini kurduğunuz “Yıldırım aşkı” aslında yoktur. Bir insanı görür görmez aşık olunmaz; sadece ona karşı bir çekim hissedilir ya da o insan beğenilir. Sadece o insana çekim duyduğunuz ve onunla tanışıp onu sevebileceğiniz anlamına gelen bu his, bizim ellerimizde “İlk görüşte aşk”a dönüşüveriyor. Birine aşık olmak için onu tanımak ve biraz zaman geçirmek gereklidir.

Sürekli duyarız: “Seni sevdiği için kıskanıyor.” Bu yargı yanlıştır. Belli durumlarda ve az miktarda olan kıskançlıklar doğal olsa da sizi çok kıskanıyorsa bu sizi çok sevdiği anlamına gelmez. Aksine, size güvenmediği anlamına gelme olasılığı daha fazladır. Sahiplenme ve kıskanma gibi duygular aslında aşkla ilgili değildir. Bu durumlar o insanın bilinçaltında gelişen güven duygusuyla özdeşleştirilebilir.

Eğer birine aşıksanız onun iyi durumda ve mutlu olmasını her şeyden çok istersiniz. Hatta o sizden ayrılıp başkasıyla olsa bile “Yeter ki mutlu olsun” diyebilecek kadar aşık olabilirsiniz. Eğer onu düşünmüyorsunuz ve kendi mutluluğunuza bakıyorsanız; aslında onu değil, aşkı seviyor olabilirsiniz. Hayaller kurmak ve kendinizi düşünmek; kara sevda olabilir.

Gözden uzak olan gönülden de ırak olur” sözüne inanmayı bir kenara bırakın. Aranızda mesafe var diye sizi unutacak ya da aşkınız azalacak diye bir durum söz konusu değil. Eğer yanınızdayken onu seviyorsanız, uzaktayken soğuyorsanız; bu, onun çekiciliğinden heyecan duyduğunuz demektir. Uzaktayken sizi aldattığını bile düşünecek seviyeye geldiyseniz üzgünüz ama bu yaşadığınız gerçek bir aşk değildir.

Aşk Hakkında
Aşk Hakkında

Aşık olan insanın sevdiği kişinin kusurlarını görmezden gelmesi, olması gereken bir durum değildir. Onu kusursuz görüyorsanız, saplantılı bir şekilde kara sevdaya düşmüş olmanız mümkün fakat kusurlarını bilip yine de onu seviyorsanız gerçek bir aşık olduğunuzu söyleyebiliriz.

Evinde yaşadığı mutsuz hayat, ailesinin kurduğu baskı, dışarı çıkamaması, sıkıntılar yaşaması gibi birçok durum bir kızı çok çabuk aşk yanılgısına itebilir. Bazen evlenme kararı verip o insana çok aşık olduğunuzu düşündüğünüzde, aslında evinizdeki kötü durumdan kurtulmak için bunu yaptığınızı fark edebilirsiniz. Birçok insanın yaptığı bu hata, mutsuz evliliklerin en büyük nedenlerinden biridir.
Aşık olan insan göklerde uçacak diye bir şey yoktur. Ayaklarınızı yerden kesecek kadar sevdiğiniz bir insanın yanında yine de ayaklarınız yere de basmalıdır. Aşkın yeteceğini düşünerek işi olmayan biriyle evlenmek, çocuk sevmese ve istemese de kabul edip onunla gitmek, her şeyi kabullenmek aslında son derece yanlıştır. Bir yerden sonra sıkıntılar baş gösterecek ve o güvendiğiniz aşkınızın yetmediğini göreceksiniz. Bu yüzden birinin maddi durumu, istekleri ve beklentileri de en az görünümü, karakteri ve sizi çeken yönler kadar önemlidir, unutmayın.

Aşk, gerçekten hissedilen çok kuvvetli bir bağ olmalıdır. Sırf çok yakışıklı ya da güzel diye ve arkadaşlarınızın hayranlığını kazanmanız adına biriyle olmak, küçük yaşlarda görülebilir fakat biriyle hiçbir ortak noktanız yokken güzelliğine kapılmanız çok yanlıştır. Yine aynı şekilde ortak düşüncelerinize ya da yaşadığınız aynı acılı durumlara sığınarak bunu aşk sanmak da kabul edilemez. Biriyle birlikteyken onun sevebileceği biri olmak için çaba sarf ediyorsanız, o ilişkinin sağlıklı olması beklenemez. Kendiniz olduğunuzda sizi her şekilde seviyor ve gerçekten karşılıklı bir bağ hissediyorsanız doğru yoldasınız diyebiliriz.

 


Bir önceki yazımız olan Hayalinizdeki Aşkı Bulmak için 5 Değerli İpucu başlıklı makalemizde hayalimdeki aşkı bulmak için, hayalinizdeki aşkı bulmak için ve hayalinizdeki aşkı bulmak için 5 ipucu hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-03-26 18:44:33
2018-03-26 02:49:50
2017-12-08 18:01:16