Aşırı Tüylenme ve Tedavi Yöntemleri

Aşırı Tüylenme ve Tedavi Yöntemleri

Sizler için bu yazımızda aşırı tüylenme sorununu ele alacağız. Aşırı tüylenme, sırt, yüz, göğüs, karın ve bacaklarda fazlaca rastlanılan bir sorundur. Aşırı tüylenme kozmetik bir sorun olabileceği gibi hormonal bir hastalığın da belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

Aşırı Tüylenme ve Tedavi Yöntemleri

Aşırı tüylenme daha çok kanda mevcut olan erkeklik hormonlarının artması nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Androjen olarak adlandırılan erkeklik hormonu erkelerde daha yüksek düzeyde bulunmaktadır. Ancak kadınlarda da var olan bir hormondur. Bu hormonun artması ince, güçsüz ve dışarıdan çok fazla fark edilmeyecek boyutlarda olan tüylerin sertleşmesine, uzamasına yol açar.

Vücutta Tüylenmeye Yol Açan Faktörler Nelerdir?

Menopoz: Menopoz döneminde östrojen adı verilen kadınlık hormonu azalmaktadır. Ancak androjen hormonu hala salgılanmaya devam etmektedir. Bu durum karşısında menopoz döneminde aşırı tüylenme yaşanabilir. Özellikle anne ya da babasında aşrı tüylenme sorunu olan kişilerde bu sorun daha fazla görülmektedir.

Kullanılan İlaçların Yan Etkileri: Erkeklik hormonu barındıran ilaçların tüketimi ile aşırı tüylenme yaşanabilir.

Böbrek üstü Bezi Bozuklukları: Erkeklik hormonu böbrek üstü bezlerde salgılanır. Böbrek üstü bezlerinde yaşanan bir sorun aşırı tüylenmeye yol açabilir.

Tüylenme Tedavisi
Tüylenme Tedavisi

Aşırı Tüylenme Nasıl Teşhis Edilir?

Hastaya uygulanacak hormon testleri ile kanda mevcut olan hormonların değeri belirlenir. Ayrıca ultrason gibi tetkikler ile böbrek üstünde yaşanabilecek bozukluklar da incelenerek hastalığa teşhis konulabilir.

Aşırı Tüylenme Tedavisi

Tıbbi Tedavi: Aşırı tüylenme sorunu olan kişilere en sık doğum kontrol hapları reçete edilir. Bu tarz hapların içeriğinde bulunan östrojenler karaciğerde androjenler ile buluşarak erkeklik hormonunun etkisini azaltır. Aşırı tüylenme böbrek üstünde yaşanan bir sorun karşısında gerçekleşiyorsa kortizon içerikli ilaçların kullanımı uygun görülür.

Kozmetik Tedavi: Aşırı tüylenmeye karşı, ağda, tüy dökücü kremler kullanılarak sorun kalıcı olmasa da tedavi edilebilir. Ancak kozmetik tedavi yöntemlerinden birisi olan epilasyon aşırı tüylenmeye karşı kalıcı bir çözümdür.


Bir önceki yazımız olan Zerdeçal Maskesi Nasıl Yapılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-03-26 18:44:33
2018-03-26 02:49:50
2017-12-08 18:01:16