Apandisit Nedir, Belirtileri, Tedavisi | yehhu.NET

Apandisit Nedir, Belirtileri, Tedavisi

Apandisit Nedir, Belirtileri, Tedavisi

Contents

Apandisit Nedir, Belirtileri, Tedavisi

Apandisit Nedir, Belirtileri, Tedavisi, Appendix veya daha sık bilinen ismiyle apandis, ince bağırsak ile kalın bağırsağın birleştiği yerde, kalın bağırsağın farklı bir uzantısı şeklindedir. Ortalama boyu 5-6 cm civarındadır. Tam görevi henüz bilinmemekle birlikte yaşamın ilk yıllarında sindirime yardımcı olduğuna dair teoriler vardır.

Apandisit, appendix lümeninin (girişinin) herhangi bir nedenle tıkanması sonucu oluşan inflamasyonudur. Daha çok 10’lu ve 20’li yaşlarda görülür.

Apandisit Nedir, Belirtileri, Tedavisi
Apandisit Nedir, Belirtileri, Tedavisi görsel

Apandisit Belirtileri Nelerdir?

Apandisit ilk olarak göbek çevresinde bir ağrı ile kendisini belli eder. Bu ağrı zamanla yer değiştirerek göbeğin biraz alt kısmına ve sağ tarafta (sağ alt kadran) görülmeye başlar. Karın ağrısına aynı zamanda bulantı, kusma ve kabızlık da eşlik eder.

Bu belirtilere daha nadir de olsa ateş eşlik edebilir. Eğer hemen müdahale edilmezse apandisit perforasyonu denilen bir klinik tablo gelişir. Halk dilinde buna apandisit patlaması ismi de verilir.

Bu durumda hasta kısa süreli bir rahatlama hissetse de, apandisitin patlaması nedeniyle karın boşluğuna yayılan iltihaplar bağırsak ve iç organlarda hasara neden olarak 6-8 saat sonra tekrar bir atak olarak kendisini gösterir.

Apandisit Tedavisi

Apandisit acil cerrahi müdahale gerektiren akut (ani) bir tablodur. Medikal (ilaç) tedavisi bulunmamakla birlikte tek müdahale yöntemi ameliyattır. Oldukça basit ve kısa süren (ortalama 30 dakika) bir cerrahi operasyon sonrası 1 günlük hastane istirahatı sonrasında hasta taburcu edilir.

 


Bir önceki yazımız olan Addison Hastalığı Nedir başlıklı makalemizde Addison Hastalığı Nedir ve Addison Hastalık hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM