Anne Sütünün Yeterlilik Ölçüsü | yehhu.NET

Anne Sütünün Yeterlilik Ölçüsü

Anne Sütünün Yeterlilik Ölçüsü

Anne Sütünün Yeterlilik Ölçüsü, Anne sütünün yeterli olup olmadığını nasıl anlarız, Bebeğin memeyi emmekten kaçması hakkında detaylar yazımızdadır.

Anne Sütünün Yeterlilik Ölçüsü

Anne sütünün yeterliliğini test etmenin en güzel yolu, düzenli bir şekilde bebeği tartmaktır. Bebeğinizin gelişim derecesini ve sütünüzün yeterlilik ölçüsünü doktorunuza veya bir sağlık merkezine danışarak öğrenebilirsiniz.

Dolayısıyla aşağıdaki durumları sütünüzün yetersiz olduğu şeklinde algılamayın:

a) Bebeğinizin çok ağlaması; altı ıslak olduğu, sıcak veya soğuktan etkilendiği, akrabalarınızın sıkça onu öpmesi, hastalık vb. nedenler ağlamasına yol açabilir.

b) Sık aralıklarla süt emmesi, anne sütünün bebek tarafından kolay hazmedilmesinden kaynaklanır.

c) Uzun süre emmesi; memeyi yanlış tutmasından kaynaklanabilir. Emzirme pozisyonunun düzeltilmesi ile bu sorun hallolur.

d) Doğumun ilk günlerinde sütün azlığı; ilk günlerde süt (ağız sütü) azdır ama bebek için yeterlidir, zaruri ve hayatidir, onu hastalıklara karşı koruyan ilk aşı hükmündedir.

e) Sağdığı anda sütün az olması; bu süt üretilmediği anlamına gelmez. Zira meme, bebeğin emmesi ile yeterli ölçüde süt üretir.

f) Memelerin küçük olması; süt üretimi memenin büyüklüğüne bağlı değildir. Bebeğin sık aralıklarla süt emmesine bağlıdır.

Emmenin Duraksama Nedeni

Genellikle bebek durmaksızın süt emmez; sık aralıklarla güçlü bir şekilde emen bir bebek arada bir duraksar. Bu duraksama, aslında bebeğin memede meydana gelen vakalara gösterdiği bir tepkidir.

Bebeğin Anne Memesini Emmekten Kaçınması

Bebeğin memeyi tutmaması, annenin sütten kesilmesinin en yaygın sebebidir. Bebeğin memeyi emmemesi, anneyi strese sokabilir; hatta bütün çabalarına rağmen faydasızlık kompleksine kapılabilir.

Bazen bebek, hasta olduğu için memeyi tutamayabilir. Bebek çok küçük olduğundan veya emme gücünün çok zayıf olmasından; aynı şekilde anneden doğduğu anda beyninde veya bedenindeki taşıdığı bazı sorunlardan dolayı memeyi tutmayabilir. Dolayısıyla bebeğin yaşına göre ağırlığı ölçülmelidir; çünkü normal şekilde beslenebilme durumuna gelmesi için belli bir zamana kadar özel gözetim altında tutulması gerekebilir.

Bazen burnunda veya ağzında bir sorunu olabilir. Burnunun tutulması, dudak veya damak yarığının olması, boğaz ve ya kulağın iltihaplanması veyahut diş çıkarma anında olması gibi nedenler anne memesini tutmasına engel olabilir. Aynı şekilde solunum yollarının iltihaplanması memeyi tutmasına engel olabilir; zira aynı anda hem süt emmesi hem nefes alması çok zordur.


Bir önceki yazımız olan Anne Hastayken Bebek Emzirebilir mi başlıklı makalemizde Annenin Hastalığı ve Emzirme, hastalıkta emzirme ve hastayken bebek emzirilir mi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM