Anne Sütünün Önemi Nedir | yehhu.NET

Anne Sütünün Önemi Nedir

Anne Sütünün Önemi Nedir

Contents

Anne Sütünün Önemi Nedir, O heyecanlı hamilelik dönemini atlattınız ve bebeğinizi kucağınıza aldınız nihayet. Şimdi sıra, işin en zor kısmına geldi. Biricik bebeğinizin bakımı, en önemli uğraşınız haline geldi. Sizde, her anne gibi, sağlıklı bir bebek yetiştirmek istiyorsunuz. Sağlıklı bir bebeğin temeli ise anne sütünde yatmaktadır.

 Anne Sütünün Önemi Nedir?

Anne Sütünün Önemi Nedir? dediğimizde ilk aklımıza gelen, hastalıklardan korunan bir bebek oluyor. Çünkü anne sütü ile beslenen bebekler, enfeksiyonlara karşı daha kuvvetli olurlar. Özellikle solunum yolu hastalıkları yaşamazlar. Alerjik bir bünyelerinin olma ihtimali güçtür. Anne sütü ile beslenen bebeklerin, beyin gelişimi daha iyi olmaktadır. Bebeğinizi emzirmeniz, ileri yaşlarda kanser hastalığına yakalanma riskini de azaltır. Ayrıca siz de, emzirdiğiniz için meme kanseri ve yumurtalık kanseri riskini daha az barındırırsınız.

Anne Sütünün Önemi Nedir
Anne Sütünün Önemi Nedir

Sizin, sütünüzün olması çok önemlidir. Bazı anneler, çeşitli sorunlar yüzünden sütten kesilir. Bu hem anne, hem de bebek sağlığı için olumsuz bir sonuçtur. Sütünüzün devamlı gelmesi için en önemli kural, bebeğin sürekli olarak emmesidir. Bu sayede memeler boşalır ve vücut tekrar süt üretir. Fakat emzirmeye karşı duyulan isteksizlik ya da yaşadığınız çeşitli psikolojik zorluklar, sütünüzün gelme miktarını etkileyecektir. Büyük memelere sahip olan annelerin, daha fazla süt üretebileceğine dair söylentilere kulak asmayın. Süt miktarının, memelerin büyüklüğü ile alakası yoktur. Meme başlarınızın düz olması da, emzirmeyi engellemez. Önemli olan, bebek için doğru pozisyonu yaratmaktır. Sonrasında, bebek rahat rahat memenizi emecektir.

Bebeğinizi Emzirirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Mutlaka dengeli beslenmeniz gerekir. Sütünüzü azaltacak ya da sütünüzün tadını bozacak besinler tüketmemelisiniz. Aynı zamanda, bol bol sıvı almanız gerekir. Fazla şekerli besinler tüketmenin, bilinenin aksine süt oluşmasında katkısı yoktur. Önemli olan, faydalı yiyecekler tüketmenizdir. Sıvı alımında da, aşırıya kaçmayınız. Her insanın günlük su tüketimi, iki buçuk litre olmalıdır. Siz de, ölçünüzü buna göre almalısınız. Bu süreçte, meyve yemeye, sık sık sebze tüketmeye özen gösterin. Hamile olduğunuz dönemde aldığınız gibi, kalsiyum ile demir desteğini sürdürmek faydalı olacaktır.

 


Bir önceki yazımız olan Doğurganlığı Neler Etkiliyor başlıklı makalemizde Doğurganlığı etkileyen etkenler, Doğurganlığı Neler Etkiliyor ve Doğurganlık hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM