Anne Sütünü Arttıran Faktörler | yehhu.NET

Anne Sütünü Arttıran Faktörler

Anne Sütünü Arttıran Faktörler

Anne Sütünü Arttıran Faktörler, sizler için araştırmış olduğumuz anne sütü arttırma yöntemlerini başlıklar halinde aşağıda sıraladık.

Anne Sütünü Arttıran Faktörler

Annenin Huzuru:

Birtakım nedenlerden dolayı annenin üzgün olması, sinirlenmesi, korkması, ağrısının olması, özellikle anne bebeğini emzirmesi anında ağrısının artması veya bebeğini emzirdiği anda onu utandıracak bir durumun oluşması veyahut bebeğini kendi sütü ile besleyebileceğine güveninin olmayışı sütün oluşum ve akıntısına engel olabilecek faktörlerdir.

Öyleyse anne sütünün oluşum ve artışına yardımcı olmak için, anneleri üzmeyin, onlara muhabbet ve sevgi ile yaklaşın ve bebeklerini kendi sütleri ile besleyebileceklerine onları inandırın.

Aynı zamanda annenin yeterli ölçüde uyuması ve temiz havada dolaşması sütünün artmasında çok faydalıdır.

Bebeğin Emmesi:

Sütün artışı (yani arzı) bebeğin talebine orantılıdır. Yani bebek büyüdükçe iştahı da artmaktadır; iştahı artınca daha fazla emmektedir, daha fazla emince daha fazla süt üretilmektedir. Öyleyse anne sütünü artıran en önemli faktör, bebeğini sık aralıklarla uzun süre emzirmesidir.

Eğer bebek başlangıçta doğru dürüst emmiyor ve memeyi bırakıyorsa, bebek memeyi bırakınca anne, pompayla sütünü sağsın; böylece sütünün kurumasına ve azalmasına engel olur.

Beslenme:

—A vitamini ihtiva eden besinlerin tüketilmesi; tahıl ekmeği ve yeşil sebze gibi besinler.

— Bakla, fasulye, nohut ve çay gibi bitkisel kazeinlerden faydalanmalıdır.

— Rezene ve arpa suyu gibi kadın hormonlarını artıran bitkilerden faydalanmalıdır. Erkek bebeği olan anneler rezene denilen bitkiden faydalanmamalıdır. Zira onun ergenliğini geciktirir.

— Karpuz, kavun, meyve suyu ve şerbet gibi sıvılardan ve sıvı ihtiva eden meyvelerden tüketmelidir.

— Armut ve kemik çorbası gibi kalsiyum içeren besinlerden faydalanmalıdır.

— Dut ve diğer tatlı meyvelerden tüketmelidir.

—Zeytin gibi yağlı ürünlerden yemelidir.

—Koyun memesi yiyebilir.

— Düzenli şekilde yemek yemelidir.

Eğer tüm yolları denemenize rağmen gerçekten sütünüzün az olduğundan anladıysanız, doktora müracaat edin ve sütünüzün çoğalması için önereceği ilaçları kullanın.

Süt Verme Miktarı ve Aralıkları:

Bazen bebek tek bir memeden emdiği süt bitince memeyi bırakır. O istediği sütü tek bir memeden almış olabileceği gibi, bazen diğer memeyi de emmek isteyebilir.

Bazen bebek memenin ucunu bırakarak uykuya dalar; dolayısıyla memeyi bebeğin ağzından çekmenin veya süt vermeyi kesmenin muayyen bir vakti yoktur.

Genellikle bebeğin beslenmesi sona erince göğüsteki süt de biter. Öyleyse bırakın bebek istediği kadar süt emsin ve beslenmesini tamamlama konusunda kendisi karar versin. Çünkü o, sütün sonundan büyük ölçüde enerji alır.

Eğer bebek memeyi bırakmak istemezse, parmağınızın uç kısmını hafifçe ağzına götürün; böylece memeyi bırakmasını sağlayın. Ama asla onu memeden ayırmak için göğsünüzden çekmeyin.

 


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM