Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi

Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi

Contents

Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi

Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi, Anne sütü, anne vücudu tarafından üretilen ve bebeğe en uygun besinleri içeren doğal bebek besinidir. Bebeğin ilk 6 aylık döneminde suya ek bir besine gerek kalmadan bebeğin bütün gereksinimlerini karşılar. Doğumdan sonra ilk gelen sarı süte kolostrum denir. Çok yüksek oranda protein içerir ve bağışıklığı arttıran ve hastalıklardan koruyan maddeleri içerir. Bebeğin ilk aşısı niteliğindedir. Anne sütü, laktoferrin, alaktaalbumin ve kazein denilen süt proteinlerinden oluşmaktadır.

Anne Sütü
Anne Sütü

Anne Sütünün Faydaları:

Anne sütü bebeğe en uygun sıcaklıktadır.

Anne sütü hazmı kolaylaştırır.

Anne sütü alan bebeklerde kansızlık (anemi)daha az görülür.

Anne sütü alan bebeklerde alerji çok az görülür.

Anne sütü alan bebekte pişik, karın ağrısı ve kabızlık anne sütü almayan bebeklere göre daha az görülür.

Anne sütü bebeklerin bağışıklık sistemini de güçlendirir. Böylece enfeksiyonlara karşı daha güçlüdürler.

Emzirme aynı zamanda anne ile bebek arasındaki duygusal bağı kuvvetlendirir.

İlk emzirme doğumdan sonraki ilk yarım saat içinde olmalıdır. Bebeğin ilk günlerde belli bir öğünü yoktur. Ağladıkça emzirmek gerekir. Hatta 2-3 saat uyursa uyandırıp mutlaka emzirilmelidir.

Meme hijyeni çok önemlidir. Günlük duş alamıyorsanız mutlaka ılık suyla meme uçlarını ve etrafını temizleyiniz. Emzirmeden önce de ellerinizi yıkamalısınız.

Bebeğinizi sessiz sakin bir ortamda emzirin. Yüzünün size dönük olmasını sağlayın. Sadece meme başını değil kahverengi halkayı da bebeğinizin ağzına iyice yerleştirin. 15-20 dakikalık emzirme süresince her iki memenizden de emziriniz. Emzirmenin bitiminde bebeği kucağınıza dik bir şekilde alarak sırtını sıvazlayın ve gazını çıkarın.


Bir önceki yazımız olan Gebelik Süreci'nde Annedeki Hafta Hafta Değişimler başlıklı makalemizde gebelik süreci, Hafta Hafta Bebek gelişimi ve hamile annedeki gelişimler hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-03-26 18:44:33
2018-03-26 02:49:50
2017-12-08 18:01:16