Anne Hastayken Bebek Emzirebilir mi

Anne Hastayken Bebek Emzirebilir mi

Contents

Anne Hastayken Bebek Emzirebilir mi, Anne olan kişi hastayken emzirebilir mi, sütün kesilmesinin hastalıkla alakası var mıdır. Bütün cevapları konumuzda mevcuttur

Anne Hastayken Bebek Emzirebilir mi

Sütün kesilmesinin en yaygın sebebi annenin kısa veya uzun süreli hastalığa yakalanmasıdır. Bazı annelerin hatta soğuk algınlığı gibi çok basit hastalıklardan dolayı sütü kesilebilmektedir. Eğer anne enfeksiyon kapmışsa, buna dayalı hastalığının eli ve nefesi ile bebeğine bulaşması ihtimali memesi yoluyla bulaşmasından çok daha yüksektir. Annenin hastalığı devam ettikçe bebek tehlikededir. Böyle bir anda onun sütü, bağışıklık sistemini güçlendirecek antibadi ihtiva ettiğinden bebeği hastalığa karşı koruması açısından son derece önemlidir.

Hasta anne gerçekten süt vermek istemiyorsa, ondan memesini sağmasını isteyin. Zira bu vesileyle süt üretimi devam eder. Eğer anne, aşırı ateşinden dolayı terliyor ve su kaybediyorsa bol miktarda sıvı tüketsin ve mümkünse bebeğini emzirsin. Aksi halde yakınları onun sağılmış sütü ile bebeği besleyebilirler.

Anne Sütüyle Beslemek Ne Zaman Doğru Olmaz

Annenin canı tehlikedeyse (şok halindedir, şiddetli kanama, şiddetli derecede kalp yetmezliği vb) ve kemoterapi uygulanıyorsa veya birtakım radyoaktif maddeleri kullanması gerekiyorsa veyahut kokain ve eroin gibi kötü maddelere şiddetli ölçüde bağımlı ise bu durumda geçici olarak bebeği emzirmesi kesilmelidir ve sütünün kurumaması için memelerindeki süt sağılmalıdır.

(Anne için bebeğini emzirdiği sırada birtakım antibiyotik ve tiroit ilaçlarını kullanması yasaktır. Çünkü sütle birlikte bebeğin bedenine girmektedir.)

Nükte: Süt emzirme döneminde sigara içmek veya kokain ve morfin gibi uyuşturucu maddeleri kullanmak kesinlikle yasaktır. Bebeğine süt veren anne bunların tümünden kaçınmalıdır. Sigara, bebek ve annenin fiziki-psikolojik durumunu bozabileceği gibi sütün de azalmasına yol açmaktadır.


Bir önceki yazımız olan Anne Sütünü Arttıran Faktörler başlıklı makalemizde Anne sütü, Anne Sütünü Arttıran Faktörler ve arttirma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM