Alzheimer Belirtileri Nelerdir | yehhu.NET

Alzheimer Belirtileri Nelerdir

Alzheimer Belirtileri Nelerdir

Alzheimer Belirtileri Nelerdir

Alzheimer Belirtileri Nelerdir, Alzheimer hastalığının en bilinen belirtisi unutkanlıktır. Bazen isimleri bazen ne yapacağını nereye gideceğini unutur. Genellikle yaşlılarda görülür. Beyindeki sinirlerin yok olmasından kaynaklanmaktadır.

Hasta olan insanlar da en çok görülen belirtiler kısaca şunlardır, isimleri, ev adresini unutmak, konuşma da zorluk çekmek, bazen konuşacağı  cümleleri bulmada zorlanma, basit işlemleri yapmada güçlük çekme, bazen aradığı eşyaların yerini  bulmada sıkıntı çekme, karar vermede zorlanma, sorumluluktan kaçma, alışverişte ne alacağını unutma vs.

Alzheimer Belirtileri Nelerdir
Alzheimer Belirtileri Nelerdir görsel

Alzheimer hastalığının  kesin tedavisi olmamakla birlikte erken tanı çok önemlidir. Çünkü bu hastalık en çok aile yakınlarını etkilemektedir. Eğer hastalığı bilinirse ailede yardımcı olabilir. Hasta olan kişinin öncelikle bir doktora götürülmesi şarttır. Tedavi sırasında hastaya moral verilmeli iletişim kurulmalı. Hasta hoşlanarak yaptığı işlere devam etmeli.

 

Alzheimer teşhisi nasıl konur?

 

Her unutkanlık Alzheimer hastalığı belirtisi değildir. Bunu anlamak için işin uzmanlarına başvurmak gerekir. Tahlil yapılarak da bu hastalık anlaşılabilir.

 

Alzheimer Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Bu hastalık tamamen tedavi edilemese de kısmen erken teşhisle tedavi yapılabilir. Erken teşhis ve tedavi ile hasta rahatlatılır hayatı kolaylaştırılır. Bir takım ilaçlarla hastanın  psikolojik olarak sakinleşmesi sağlanır. Ama bu ilaçlar dikkatli ve doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Aksi takdirde kötü sonuçlar doğurur.

 

Hasta yakınlarının yapması gereken bir takım yöntemler vardır. Öncelikle hastayı  sakinleştirerek kendine güven duyması sağlanmalıdır. Hastaya  anlayışlı davranmalı onunla empati kurulmalı onun sıkıntısını paylaşması sağlanmalıdır. Unutmamak için notlar alınmalı günlük  yapılacak işler yazılmalıdır. Hastanın beslenmesine  ve sağlığına özen gösterilmeli. Hastanın kesinlikle tek başına araba sürmesine izin verilmemelidir.

Alzheimer  Belirtileri Nelerdir?

 

Unutkanlık, konuşma bozukluğu, günlük becerilerde azalma ve planlama eksikliği Alzheimer hastalığının belirtileri arasındadır. Eğer bu belirtiler varsa Alzheimer hastalığından şüphelenebilirsiniz. 65 yaş üstü her 3 kişiden birinde bu hastalık görülmektedir. Bu hastalık çok ciddiye alınmalı yoksa ilerdeki yıllarda ölüme neden olabilmektedir.

Genellikle bu hastalık yaşlılarda 65 yaş üstü kişilerde daha sık görülür. Sebebi beyindeki hücrelerin yok olması, protein birikmesi ve kalıtsal sebeplerdir. Hafızayı güçlendirici yiyeceklerden çok almak gerekir. Bu hastaların kolay yenebilecek yemeklerden vermeli, süt yoğurt çorba gibi, çünkü bunları çiğnemesi kolaydır. Sert yiyecekleri çiğnemesi zordur.

 


Bir önceki yazımız olan Migren Belirtileri Nelerdir başlıklı makalemizde Migren ve Migren Belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM