Ağız Sağlığı, Ağız Kuruluğu ve Sebepleri | yehhu.NET

Ağız Sağlığı, Ağız Kuruluğu ve Sebepleri

Ağız Sağlığı, Ağız Kuruluğu ve Sebepleri

ağız kuruluğu, Ağız sağlığı, ağız kuruluğu neden olur, ağız içi problemleri

Ağız Sağlığı : Ağız Kuruluğu ve Sebepleri

Tıbbi terimine baktığımız zaman kserostomi olarak adlandırılan ağızda kuruluk görülmesi tükürük salgısıyla ilgilidir. Ağız içinde gerçekleşen tükürük salgısı sayesinde sağlıklı bir şekilde besinleri tüketmekteyiz. Çünkü küçük parçalara ayrılmasında ve yutma esnasında ihtiyacımız olan nem, tükürük salgısıyla gerçekleşmektedir. Böylece hem de dil ve dişler temizlenmektedir. İşte tüm bunları sağlayan tükürüklerin yeterli miktarda salgılanmaması durumu ise ağız kuruluğu olarak meydana çıkmaktadır.

Ağız kuruluğu nelere yol açar?

Ağız kuruluğunun kendi başına bir hastalık olduğu söylenemez. Ancak bazı rahatsızlıkların sonucunda meydana gelebilir. Ya da bir ilaç kullanımı söz konusu ise yine ağız kuruluğu görülebilir. Ağzınıza aldığınız her hangi bir besinin tadını alamamak veya acımsı tatlar hissetmek ağız kuruluğunun yol açtığı sonuçlardandır. Bunun yanında konuşurken, çiğnerken veya yutarken zorlanmalar da görülebilir.
Dişlerde görülecek olan çürüklerin sayısı artarken, diş etlerindeki dokular da zarar görebilir. Ağız kokusu ise kaçınılmaz bir sosyal sorun haline gelecektir.

Ağızda kuruluk tedavisi nasıldır?

Ağız kuruluğunun dişlerde ve diş etleri rahatsızlıklarında nelere yol açacağını yukarıda belirttik. İşte bu nedenle öncelikle bir diş hekimine tedavi olmakta fayda vardır. Ardından yapılacak yönlendirme sonrası iç hastalıkları uzmanlarına da tedavi olmanız gerekebilir. Ağız kuruluğunun yanında başka şikayetlerin olup olmadığı da teşhis koyarken önemli bir faktördür. Kurulukla beraber görülecek olan boğaz ağrısı, yaralar, yiyeceklere karşı hassaslık durumları gözlemlenir. Bunlar sürekli mi, kısa süreli mi diye tespit edildikten sonra ise tanı koyma aşamasına gelinebilir. Ağız kuruluğu için hangi tanılarla karşılaşabileceğimize bir göz atalım.

Ağız Kuruluğu Nedenleri
Ağız Kuruluğu Nedenleri

Ağız içinde kuruluğu nelerin habercisi?

Yaz günlerinde, fazla çalışınca veya uzun süre susuz kalınca ‘ağzım kurudu’ cümlesini söyleriz. Çünkü susuz kalmak ağız kuruluğu yaşanmasında temel nedenlerdendir.
Grip, soğuk algınlığı zamanlarında sıkça yaptığımız davranışlarımızdan birisi nefesi ağzımızdan almaktır. Bunun da ağız kuruluğu yaptığını bilmeliyiz.
Ağız kuruluğunun görülmesine neden olacak ilaçların ve hastalıkların olduğundan söz etmiştik.
Strese bağlı gelişen ağız kurulukları, stres ilaçlarından kaynaklı ve diyabet, boyunda meydana gelen hasarlar, alzheimer gibi hastalıklardan dolayı oluşan kuruluklar bunlara örnek olarak verilebilir.

Ağız kuruluğunun tedavisine geri dönelim mi?

Yukarıda belirttiğimiz hastalık türlerinin teşhisi yapıldıktan sonra uygun muayene ile birlikte tedavi sürecine geçilir.
İsterseniz eczanelerden yapay tükürük salgılayıcı tabletler kullanabilirsiniz.

Ama gün içerisinde şunlara dikkat etmeniz gerekir:

  • Kendinizi susuz bırakmamalısınız. Susuzluğa neden olacak ishal, terleme gibi faktörleri ortadan kaldırmalısınız.
  • Ekşi ve şekersiz yiyecekleri tüketmelisiniz. Bunlar arasında en iyi tükürük salgılatıcı olanları limon ve sakızdır.
  • Yan etkisi olan ilaçları bırakmanız gerekir.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Diş Sağlığı başlıklı makalemizde Çocuk diş sağlığı, Çocuk diş tedavileri ve Çocuklarda diş sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM