Ağız Kokusu İçin Yapılması Gerekenler | yehhu.NET

Ağız Kokusu İçin Yapılması Gerekenler

Ağız Kokusu İçin Yapılması Gerekenler

ağız kokusu nasıl geçer, ağız kokusunu geçirmek için, ağız kokusunu geçirmek için neler yapılmalı, ağız kokusu hastalıkmı

Ağız Kokusu İçin Yapılması Gerekenler

Sürekli ağzınızın kokmasından şikayetçiyseniz, bu durumun nedenlerini öğrenmeden çözüm bulmanız imkansızdır. Uzmanlar standart ağız kokularının sebeplerini ise yanlış yapılan beslenme ve ağız hijyenine yeteri kadar önem verilmemesi olarak göstermektedir. Bunun yanında sigara içmenin, ağız içerisinde mevcut hastalıkların ve mide hastalıklarının da ağız kokusuna neden olduğu bilinen bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ağız kokusuEğer sizde ağız kokusuna maruz kalanlar arasında yer alıyorsanız, öncelikle bu duruma nasıl çözüm bulmanız gerektiğini bilmelisiniz. Bu konuda uzman Diş Hekimi Murat Sözmen tarafından yapılan tavsiyeler oldukça işinize yarayacak niteliktedir. Sözmen ağızda oluşan kokuların öncelikle yüzde doksanlık bir oranının diş eti ve diş eti hastalıklarından meydana geldiğini belirtmektedir. Bu duruma çözüm aranıyorsa yapılması gerekenin düzenli bir diş fırçalama olduğuna dikkat çeken Sözmen, ayrıca diş ipi kullanımının da yararlı olacağına işaret etmektedir. Çünkü Sözmen, ağız kokularının başlıca nedeninin dişler arasında kalan besin artıklarının olduğunu belirtmektedir.

Diğer yandan Sözmen tarafından dikkat çekilen başka bir önemli nokta ise ağız kokusuna neden olan faktörün ağız içerisinde salgılanan tükürük miktarı olduğudur. Eğer ağız içerisinde yeterli derecede tükürük salgısı bulunmuyorsa, dişler yeteri kadar temizlenemiyor ve kokuların oluşması oldukça kolay bir hale geliyordur. Sözmen ağız içerisinde bulunan tükürük salgısının yıkayıcı etkisi olduğunu ifade ederken, tükürüğün az olması halinde bu etkinin zayıfladığını ön plana çıkarmaktadır.

Ayrıca ağız kokusundan mustarip olanlara Sözmen tarafından sunulan başka bir öneri ise diş fırçalamaları anında kesinlikle dilin de fırçalanması oluyor. Çünkü gıdalar sadece dişler üzerinde etkili olmuyor. Alınan besinler dişlerle parçalandığı sırada dil üzerinde de birtakım etkiler yaratıyor ve dil fırçalanmadığında ise alınan gıdaların kokuları dilde konuşlanıyor. Bu da doğal olarak ağız içerisinde koku oluşmasına zemin hazırlıyor.

Tüm bunların yanı sıra etli gıdaların da yoğun bir şekilde kokuya neden olduğu belirtiliyor. Etler lifli bir yapıya sahip olmalarından dolayı, diş aralarında kalarak uzun süre buralarda konuşlanabiliyor ve bazen kişi bunu fark bile edemiyor. Bu durumda ise devreye her zaman olduğu gibi diş ipleri giriyor. Diş ipleri sayesinde dişler arasında kalan lifli etlerden kurtulmak mümkün olurken, ağız içerisinde oluşabilecek kokular da büyük ölçüde engellenmiş oluyor.

 


Bir önceki yazımız olan İncirin Faydaları ve Zararları Nelerdir? başlıklı makalemizde incir yemenin faydaları, incir yemenin zararları nelerdir ve incirin faydaları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM