Adet Kanaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Adet Kanaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Adet Kanaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Adet Kanaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler ne varsa her şeyi bu yazıda bulabileceksiniz.

Adet Kanamasının Zamanlanması

Adet kanamasının zamanlanması Adet kanaması, çok özel durumlarda doktor önerisiyle ve kendi kendine alınan bazı önlemlerle ileri alınabilir… Sağlıklı bir dişi bireyin her ay genital ve hormonal sisteminin yenileme sürecinin önemli bir parçası olarak 1-5 gün arasında süren bir adet döneminden geçer. Kanama bazı bayanlarda günlük yaşamlarını etkileyen kramp tarzında sancılarla da beraber olabilir.

Kadınların önemli bir kısmı adet günlerinden rahatsızlık duymazlar ve günlük yaşamları bu kanamalardan olabildiğince az etkilenir. özelikle bazı durumlarda vardır ki beklenen adetin rastlayacağı tarihler pek de uygun olmayan günlere denk gelecek olabilir. Tam evlilik yıldönümü veya evlilik ve balayı günlerine rastlayacak olan, ya da çok önce planlanılmış bir tatile (özellikle yaz tatiline) denk gelebilecek bir adet kanaması, ya da yoğun bir iş temposunda oluşabilecek adet sancıları kadın için önemli bir sorun teşkil edebilecek duruma gelir. İşte bu bazı özel durumlarda doktor tavsiyesiyle ve çok olağanüstü durumlarda kendi kendine alınan bazı önlemlerle beklenen adet kanamasının ileri alınması mümkün olabilir.

Adet Kanaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Adet Kanaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Adet Kanamasının İleriye Alınması

Adet kanamasının senede bir veya iki kez bu şekilde düzenlenmesinin kadının sağlığı üzerinde olumsuz bir etki yaratması teorik açıdan mümkün olması ihtimali çok düşüktür. Tarihin kendi kendine ileri alınması durmunda ? Bu, sadece doktor kontrolü altında doğum kontrol hapı kullanmakta olan kadınlar için olan özel bir durumdur. İki kutu arasında normal olarak verilen ilaçsız bir hafta ara yerine doğum kontrol hapı yeni bir kutuyla adeti geciktirmek istenen süre kadar devam ettirilir. İlaç kullanımı kesildiğinde kesinlikle bir hafta içerisinde adet kanaması gerçekleşir. Bu yöntemi yıl içerisinde bir kereden fazla kullanacaksanız doktorunuza sormalı ve danışmalı, yöntemi uygularken doktorunuz aksini söylemediği sürece en fazla ikinci kutu bittiğinde olağan bir şekilde bir hafta arayı vermelisiniz.

Tarihin doktor tarafından ileri alınması durumunda? Burada progesteron içerikli ilaçlar, jinekolojik kontrol normal sonuçlanmasınım ardından beklenen adet kanamasından en fazla üç gün önce, ideal olarak beş gün önce başlanır ve geciktirilmek istenen sürece devam ettirilir. Adet kanamasına üç günden daha az süre kaldığında ilacın adeti geciktirme olasılığı düşüktür. Bu yöntemi kendiniz asla eczaneden aldığınız ilaçlarla kendi başınıza denememelisiniz. Jinekolojik muayene gerekli ve şarttır.

Uygun olmayan yöntemlerde:

1-“geciktirici” iğne ve haplar: Ülkemizde genellikle eczaneye gittiğinizde çoğu durumda doktor muayenesi olmadan şikayet ve arzulara göre ilaç verilebilmektedir. Bu durum adetini belli bir süre için geciktirmek isteyen kadınlar için de geçerlidir. Ancak hormon içerikli ilaçların doktor muayenesi ve onayı olmadan kullanılması istenmeyen bazı yan etkilere yol açabileceğinden dolayı bu kolay yol bizce tercih edilmemelidir.

2-“söktürücü” iğneler: Aslında gebelik dışında bir nedenden ötürü olarak gecikmiş adet kanamasını “söktüren” bu ilaçlar, bazen hatalı olarak beklenen adet kanamasını öne almak amacıylakullanılmakta ve %100 başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Bu ilaçlardan sonra oluşan tesadüfen olan kanama adet kanaması değil ara kanamasıdır. Yine eczaneden reçetesiz olarak temin edilebilen bu ilaçlardan kaçının veya doktor kontrolü altında kullanınız.

 

Âdet döneminde dikkat edilmesi gereken hususlar …

Kız çocukları, ortalama olarak 13 yaşlarından itibaren bazı değişimler geçirir. Boyda uzama, vücudun belli bölgelerinde kilo alma, tüylenme, memelerde büyüme gibi. Bu değişimler, vücudun üremeye hazır hâle gelmesinin belirtileridir. Kadınlarda üreme ile ilgili olaylar, beyin tarafından kontrol edilir. Beyin ve üreme organları arasındaki haberleşme hormonlar tarafından sağlanır. Bu hormonlar, her ay rahmin iç tabakasını kalınlaştırıp yumuşatırlar. Böylece rahim, bebeğin yerleşip gelişmesi için hazır hâle gelir. Bir yandan da yumurtalık, doğuştan bulunan binlerce yumurta hücresinden bir tanesini büyütür.

Yumurta hücresi yeterince olgunlaşınca yumurtalığın dışına atılır. Atılan yumurta hücresi tüp tarafından tutulur. Eğer gönderilen yumurta hücresi erkek tohum hücresi ile birleşip bir gebelik oluşmazsa rahmin iç tabakasının hazırlıkları boşa gider ve bu hazırlananlar dışarı atılır. Bu olaya âdet görme-regli-renkli olma- aybaşı-ay hali-hastalanma denir.

Bir âdetin başlangıcından bir sonraki âdetin başlangıcına kadar geçen süreye âdet dönemi denir. Bu süre ortalama olarak 28 gündür. Ancak 21 ila 35 gün arasında değişebilir. Kanama 4-7 gün sürebilir, ortalama 1 çay bardağı kadardır.

Âdet döneminde dikkat edilmesi gereken hususlar

• Âdet kanaması döneminde cinsel ilişki kadın sağlığı açısından sakıncalar taşıyabilir.
• Kadın kendisini bu dönemde yeterince iyi ve rahat hissetmiyorsa ilişki ertelenmelidir.
• Kadın cinsel organlarının, iç çamaşırlarının ve kullandığı pedlerin temiz olması gerekir.
• Bazı kadınlarda âdet öncesi dönemde ve âdet sırasında gerginlik, sinirlilik, ağrılı kanama olabilir.
• Âdetli dönemde banyo yapmanın hiçbir sakıncası yoktur (kanama miktarını etkilemez).

 

 


Bir önceki yazımız olan Adet Düzensizliği Hakkında Merak Edilenler başlıklı makalemizde adet düzensizliği, Adet Düzensizliği Neden Olur? ve Adet Düzensizliği Sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-03-26 18:44:33
2018-03-26 02:49:50
2017-12-08 18:01:16