Adet Düzensizliği Neden Olur | yehhu.NET

Adet Düzensizliği Neden Olur

Adet Düzensizliği Neden Olur

Adet Düzensizliği Neden Olur

Adet Düzensizliği Neden Olur, Adet düzensizliği 21 günden az ya da 35 günden çok  olduğu zaman araştırılması gereken bir rahatsızlıktır. Kanamanın aşırı derecede fazla olduğu yada aşırı derecede az olduğu durumlarda bunlara ek olarak iki kanama arasında görülen çeşitli kanamalar adet düzensizliği olarak tanımlanmaktadır.

Adet düzensizliğinin çeşitli sebepleri vardır hormonel dengesizlik , rahimde meydana gelen çeşitli yaralar ,miyomlar ve rahim kanserleri adet düzensizliğini tetikleyici etkilere sahiptir.

Adet Düzensizliği Neden Olur
Adet Düzensizliği Neden Olur görsel

Adet kanamasının aşırı derecede az olması aslında yaş ile doğru orantılıdır. Yaş ilerledikçe adet kanamasındaki miktar azalmaktadır. Buna bağlı olarak kürtaj ,doğum ve diğer sebepler adet kanamasının azalmasına neden olabilir. Hamilelik sırasında özellikle anne adaylarının en çok korktuğu şeylerden bir tanesi olan üstüne görme olayında gene kanama az miktarda gelmektedir.

Kadınların bir diğer problemi ise kanamanın çok sık olarak tekrarlanmasıdır. Bu durumda kanamayı durdurma ve kanı pıhtılaştırma yoluna gidilir . Genellikle hormonlara bağlı olarak oluşum gösterir. Hormonlarda meydana gelen dengesizlik adet kanamasının çok sık görülmesine neden olabilir.

Bazı durumlarda rahatsızlığın sebebi psikolojik kökenlere bağlanabilir . Adet döneminde oluşan dengesizlik genellikle hormon tedavileriyle ya da doğum kontrol haplarıyla kontrol altına alınır. 15 yaşına gelmiş kız çocukları şayet adet olmadılarsa mutlaka doktora başvurmaları gerekir.

 


Bir önceki yazımız olan Bilgisayarın Çocuklar Üzerindeki Etkisi başlıklı makalemizde bilgisayar ve bilgisayar ve çocuklar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM